"Piast", "Wujek", "Ziemowit": Uczcili bohaterów tamtych dni

Gru 19, 2021

Połowa grudnia to czas, kiedy Śląsk wspomina bohaterów oporu przeciwko komunistycznej władzy z 1981 roku. Mieszkańcy regionu czynią to w rozmaity sposób - również na sportowo.

11 grudnia pół tysiąca uczestników wzięło udział w zorganizowanym po raz czwarty przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ŚCWiS) oraz Polską Grupę Górniczą Biegu Dziewięciu Górników. Jego trasa wiodła sprzed zlokalizowanej przy KWK "Staszic-Wujek" Ruch "Wujek" siedziby ŚCWiS - ulicami Gallusa i Piękną - do katowickiego Parku imienia Tadeusza Kościuszki, gdzie biegacze mieli do pokonania trzy okrążenia. To łącznie 9 kilometrów.

Jednocześnie nie zrezygnowano z organizacji tak zwanego biegu wirtualnego. Wszyscy zainteresowani również musieli przebiec 9 km, tyle że mogli to zrobić w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie między 4 a 11 grudnia. Wyniki rejestrowane są elektronicznie przez urządzenia z funkcją GPS i wysyłane oraz weryfikowane przez portal Datasport.pl.

Zarówno nazwa biegu (Bieg Dziewięciu Górników), jak i jego dystans stanowią nawiązanie do liczby ofiar dokonanej 16 grudnia 1981 r. przez oddziały milicji i wojska pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek".

Podobne wydarzenie, upamiętniające strajk prowadzony od 14 do 28 grudnia 1981 r. przez górników z kopalni "Piast", zorganizowano w Bieruniu. Bieg Pamięci na dystansie 15,5 km rozpoczął obchody 40. rocznicy rozpoczęcia podziemnego protestu przeciwko ogłoszeniu stanu wojennego. Punktualnie o godzinie 11. jego uczestnicy, wśród których znajdowali się między innymi byli sportowcy, wystartowali z bramy KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Piast", by finalnie dotrzeć na metę przy cechowni KWK "Piast-Ziemowit" Ruch "Ziemowit" w Lędzinach. Górnicy z tego ostatniego zakładu również podjęli strajk w stanie wojennym - pod ziemią przebywali od 14 do 24 grudnia 1981 r.

Ambasadorem Biegu Pamięci została biathlonistka pani Weronika Nowakowska. Dwukrotna medalistka mistrzostw świata w tej dyscyplinie na co dzień mieszka w Bieruniu.