PGG: Koszty życia rosną, górnicy chcą podwyżek

Lis 15, 2021

Pięć organizacji związkowych wchodzących w skład Pomocniczego Komitetu Sterującego Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) zażądało rozpoczęcia rozmów na temat podwyżek dla pracowników PGG, kierując pismo na ręce prezesa Spółki Tomasza Rogali. Bezpośrednią przyczyną tak zdecydowanego stanowiska strony społecznej jest niespotykana od 20 lat inflacja, przez co realna wartość wynagrodzeń spada coraz szybciej.

Związkowcy przekonują, iż na rzecz realizacji przedstawionego przez nich postulatu przemawiają zwiększona koniunktura na węgiel oraz wyższa wydajność. Jednocześnie ostrzegają, że brak podwyżek w tym roku "doprowadzi nieuchronnie do konfliktu społecznego".

- W przypadku braku reakcji zarządu na nasze żądania zmuszeni będziemy skorzystać z możliwości przewidzianych ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - zapowiedziała strona związkowa.

Pod dokumentem widnieją podpisy przedstawicieli Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej (ZOK) NSZZ "Solidarność" PGG SA, ZOK Związku Zawodowego Górników w Polsce PGG, Międzyzakładowego Związku Zawodowego "Kadra" Górnictwo, Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w PGG oraz Zakładowej Organizacji Koordynującej Związku Zawodowego Pracowników Dołowych przy PGG.

- O tym, że koszty życia rosną wskutek inflacji, wszyscy wiemy. Ale trzeba pamiętać o czymś jeszcze. Od września, w związku z olbrzymim zapotrzebowaniem na węgiel, górnicy pracują w soboty i niedziele, dzięki czemu wydobycie rośnie, a Spółka zarabia na tym więcej niż zwykle, bo ceny surowca zwyżkują. Oczekiwanie, że ten wysiłek zostanie doceniony i nagrodzony konkretnymi pieniędzmi, jest czymś naturalnym - skomentował treść pisma wiceprzewodniczący ZOK NSZZ "Solidarność" PGG SA Artur Braszkiewicz.