40 lat "S": Hojni krwiodawcy z "Solidarności"

Wrz 10, 2020

Sukcesem zakończyła się akcja krwiodawcza zainaugurowana 31 sierpnia przez śląsko-dąbrowską "Solidarność". Według regionalnego serwisu internetowego Związku w Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Raciborzu, Rybniku i Sosnowcu zebrano ponad 220 litrów życiodajnego płynu. Wśród dawców znaczącą grupę stanowili pracownicy kopalń węgla kamiennego.

Pretekstem do przeprowadzenia akcji była 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".

Wsparcia organizacyjnego udzieliło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Raciborzu.

- Krwi zawsze brakuje, ale w okresie letnim, te niedobory są szczególnie widoczne. W dodatku panuje pandemia Covid-19. Większość zabiegów planowanych na marzec, kwiecień, maj została zablokowana i one teraz ruszają. Zapotrzebowanie jest ogromne - tłumaczyła Gizela Kowol, dyrektor RCKiK, odnosząc się do związkowej inicjatywy.

W jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej oraz znajdującej się przy ulicy Ignacego Krasickiego filii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 chętni oddawali krew 31 sierpnia od godz. 8.

- Tylko w ciągu pierwszej godziny zgłosiło się kilkadziesiąt osób, między innymi pracownicy i związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jastrzębskiego szpitala, z kopalń "Budryk" i "Knurów-Szczygłowice" oraz mieszkańcy miasta - relacjonowała przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" w Katowicach Halina Cierpiał.

Obydwa punkty zbiórki odwiedziło 250 osób, wśród nich przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" KWK "Borynia-Zofiówka" Ruch "Zofiówka" Roman Brudziński oraz wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA do spraw technicznych i operacyjnych Artur Dyczko.

4 września zbiórkę kontynuowano w Rybniku i Raciborzu, gdzie udało się pozyskać 120 l krwi.

- W akcji wzięło udział 265 dawców. Dużą grupę stanowili górnicy z rybnickich kopalń, ale było bardzo wiele osób z niewielkich komisji zakładowych "Solidarności". W organizację akcji zaangażowała się "Solidarność" z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - informowała Patrycja Kogut z rybnickiego biura terenowego NSZZ "Solidarność".

Specjalistyczne stanowiska do poboru krwi zorganizowane zostały także w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". Tutaj krew oddawali m.in. związkowcy i pracownicy Zakładu Karnego w Jastrzębiu-Zdroju, przedstawiciele Służby Ochrony Kolei, a także Kolei Śląskich. Po dopełnieniu formalności 31 uczestników akcji oddało 13 l krwi.

 

(fot. Biuro Komunikacji Społecznej Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność")