Apel przewodniczącego Komisji Krajowej

Mar 20, 2020

Wobec rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa, specjalny apel do członków NSZZ "Solidarność" skierował przewodniczący Komisji Krajowej Związku Piotr Duda. Wezwał struktury "Solidarności" wszystkich szczebli do monitorowania sytuacji i informowania o wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowościach w zakładach pracy. - Otrzymujemy wiele informacji o łamaniu zasad BHP, próbach wykorzystywania przez niektórych pracodawców (...) obecnej sytuacji do nadużyć wobec swoich pracowników - napisał. - W takich sytuacjach nasi członkowie muszą mieć wsparcie w swoim związku zawodowym - podkreślił.

Według Piotra Dudy sytuacja jest "szczególnie trudna i niebezpieczna".

- Wymaga od wszystkich odpowiedzialności w zapewnieniu nam przede wszystkim bezpieczeństwa zdrowotnego, ale też bezpieczeństwa ekonomicznego. W tym zakresie to okres szukania rozwiązań ratujących gospodarkę i miejsca pracy, a nie czas na rozgrywanie partykularnych interesów. Tak jak odpowiedzialnie zachowuje się społeczeństwo, polski rząd i prezydent, tak samo należy oczekiwać właściwego podejścia od nas wszystkich - stwierdził.

Zaprezentowany przez rząd pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw ("tarcza antykryzysowa") uznał za "odważną odpowiedź" na sytuację, w jakiej znaleźli się pracodawcy i pracownicy.

- Ważne, że wraz z rozwojem sytuacji, zgodnie z zapewnieniem pana Premiera, będzie podlegał dalszym modyfikacjom. Teraz czekamy na szczegółowe zapisy prawne. Ze strony "Solidarności" deklaruję, że szybko przeprowadzimy stosowne konsultacje - oświadczył szef największej organizacji związkowej w Polsce i do podobnej postawy wezwał pozostałych partnerów społecznych oraz parlamentarzystów.

Następnie odniósł się do sytuacji tych grup zawodowych, które dziś zapewniają sprawne działanie państwu.

- W rzeczywistości z jaką mamy do czynienia musimy też pamiętać o tych, którzy nie mogą pozostać w domu. O całej rzeszy pracowników służby ochrony zdrowia, służb ratowniczych, funkcjonariuszy wszystkich służb dbających o nasze bezpieczeństwo i państwa, pracowników handlu, usług, firm i instytucji bez których społeczeństwo nie mogłoby normalnie funkcjonować. Choć w tej sytuacji słowo "normalnie" brzmi niewłaściwie. Dlatego apeluję o przestrzeganie prawa, procedur i zabezpieczeń, tak aby robiąc zakupy, kupując leki, wzywając pomocy, nie narażać tych osób na niebezpieczeństwo zakażenia - napisał Piotr Duda.

Przewodniczący wskazał, że w dobie kryzysu na tle rozprzestrzeniającej się pandemii szczególne znaczenie mają działania podejmowane przez struktury NSZZ "Solidarność".

- Zwracam się (...) do organizacji zakładowych, międzyzakładowych, sekcji krajowych, oddziałów miejskich, a także zarządów regionów i sekretariatów branżowych o ścisłe monitorowanie sytuacji w zakładach pracy - zaapelował. - Otrzymujemy wiele informacji o łamaniu zasad BHP, próbach wykorzystywania przez niektórych pracodawców - na szczęście nielicznych - obecnej sytuacji do nadużyć wobec swoich pracowników. W takich sytuacjach nasi członkowie muszą mieć wsparcie w swoim związku zawodowym - dodał.

Na koniec raz jeszcze wezwał wszystkich do odpowiedzialności, powściągnięcia emocji i "zaniechania prób rozgrywania swoich interesów w tej trudnej sytuacji".

Pełną treść apelu publikujemy w postaci pliku PDF (kliknij tutaj).