PGG: Porozumienie ws. "14-tek" podpisane, spór płacowy trwa

Lut 11, 2020

Przedstawiciele trzynastu central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej SA (PGG) podpisali w piątek z Zarządem PGG porozumienie w sprawie wysokości nagrody rocznej ("czternastki") za 2019 rok, natomiast mediacje w sporze dotyczącym wynagrodzeń w 2020 roku zakończyły się fiaskiem.

- W stosunku do podjętych w czwartek na spotkaniu z udziałem strony rządowej uzgodnień w sprawie "czternastek" nastąpiła jedna zmiana - załogi kopalń "Staszic" i "Sośnica" otrzymają nagrody w wysokości 100 procent, a nie 97,5 proc. W pozostałych kopalniach wysokość nagrody jest na takim samym poziomie, jak uzgodniliśmy wcześniej, czyli pracownicy kopalń "ROW", "Piast-Ziemowit", "Mysłowice-Wesoła" i "Bolesław Śmiały" otrzymają "czternastki" w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, a pracownicy kopalni "Ruda" i kopalni "Wujek" po 95 proc. - poinformował po podpisaniu porozumienia szef górniczej "Solidarności" i przewodniczący Związku w PGG Bogusław Hutek.

100 proc. "czternastki" otrzymają też pracownicy pozostałych zakładów wchodzących w skład PGG oraz centrali Spółki.

Mediacje w sporze zbiorowym dotyczącym wysokości tegorocznych płac zakończyły się podpisaniem protokołu rozbieżności.

- Tego się spodziewaliśmy. Zarząd nie miał dla nas żadnych nowych propozycji poza wnioskiem o przesunięcie dyskusji w sprawie płac na początek lipca, kiedy będą znane wyniki firmy za pierwsze półrocze. Na to nie mogliśmy się zgodzić - dodaje przewodniczący.

Według Bogusława Hutka podpisanie protokołu rozbieżności w mediacjach otwiera związkom zawodowym drogę do skorzystania z kolejnych instrumentów w sporze zbiorowym, czyli przeprowadzenia strajku. Już wcześniej sztab protestacyjno-strajkowy trzynastu central związkowych przyjął harmonogram działań, który przewiduje strajk ostrzegawczy (17 lutego), referendum strajkowe (25 lutego) i manifestację w Warszawie (28 lutego).

 

(na podstawie serwisu internetowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność")