KW: Wspólny apel związkowców o przyjęcia do pracy

Lut 01, 2011

Kompanijne organizacje związkowe zaapelowały do Rady Nadzorczej o korektę tegorocznego Planu Techniczno-Ekonomicznego i natychmiastowe rozpoczęcie przyjęć pracowników do kopalń Kompanii Węglowej SA (KW). Braki kadrowe wpływają na bezpieczeństwo pracy, o czym świadczą statystyki: w 2011 roku zginęło 7 górników - ostatni z nich kilkanaście godzin temu, w Zakładzie Górniczym "Janina".

Apel kompanijnych związków zawodowych, w tym Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej SA, wiąże się z zapowiedzią dalszego obniżania zatrudnienia w Spółce - o 2556 osób przy takich zadaniach produkcyjnych jak ubiegłoroczne.

W dokumencie skierowanym do Rady Nadzorczej KW związkowcy przypominają, że wielokrotnie zwracali uwagę Zarządowi na braki kadrowe kopalniach, zwłaszcza w oddziałach wydobywczych, przygotowawczych, przeróbki mechanicznej węgla oraz mających za zadanie zagwarantowanie bezpieczeństwa pracy.

Zatrważająca seria wypadków śmiertelnych w polskim górnictwie z ubiegłego miesiąca może sprawić, że apel związkowców tym razem zostanie potraktowany poważnie. Zwłaszcza, że opinię strony społecznej zdaje się podzielać prezes Wyższego Urzędu Górniczego, który - jak czytamy w związkowym piśmie - zauważył pogorszenie się stanu bezpieczeństwa pracy związane z brakami kadrowymi przy okazji omawiania znaczącego wzrostu wypadkowości w ostatnim czasie.