Komitet protestacyjno-strajkowy w JSW

Mar 17, 2011

Organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA (JSW) powołały komitet protestacyjno-strajkowy, który ma opracować harmonogram działań po fiasku mediacji w ramach płacowego sporu zbiorowego pomiędzy stroną społeczną a Zarządem JSW. Zarząd zgadza się na 10-procentowy wzrost wynagrodzeń pod warunkiem, że zostanie wprowadzony niekorzystny dla górników tzw. motywacyjny system płacy. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwia się NSZZ "Solidarność" i pozostali związkowcy.

Wprowadzenie systemu proponowanego przez Zarząd oznaczałoby spadek wysokości zarobków, bo premie byłyby przyznawane tylko w teorii. - Gdybyśmy się zgodzili na wprowadzenie "motywacyjnego systemu płac", większość pracowników dostałaby około 80 procent z tego co dziś zarabia - szacuje w wypowiedzi dla naszej strony Roman Brudziński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" KWK "Zofiówka". - Założenia zawarte w tegorocznym Planie Techniczno-Ekonomicznym są tak nierealne, że załogi nie mają szans na ich wykonanie, a co dopiero mówić o premiach - dodaje.

To drugi spór zbiorowy prowadzony przez związkowców z JSW. Pierwszy, o wyrównanie wysokości deputatu węglowego do 8 ton, zakończył się sukcesem strony społecznej.