KW: Zarząd odrzuca propozycje związkowców. Jutro referendum

Wrz 01, 2010

Zarząd Kompanii Węglowej (KW) odrzucił proponowane przez związkowców rozwiązania w tematach będących istotą sporu zbiorowego. To oznacza, że już jutro we wszystkich kopalniach i zakładach należących do Kompanii odbędzie się referendum, w którym udział będą mogli wziąć wszyscy pracownicy, odpowiadając na pytanie: "Czy jesteś za przystąpieniem do strajku w ramach sporów zbiorowych prowadzonych przez związki zawodowe Kompanii Węglowej SA?".

Jak relacjonują związkowcy, podczas poniedziałkowego spotkania w ramach mediacji wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka przedstawiciele Zarządu odrzucili związkową wersję porozumienia, jednocześnie nie proponując nic w zamian, poza symbolicznym wzrostem wskaźnika wynagrodzeń o 1,2 proc. - Dialog polegający na całkowitym odrzucaniu propozycji jednej strony przez drugą stronę nie jest dialogiem, a dyktatem - wyjaśniają.

W związkowej propozycji porozumienia, całkowicie odrzuconej przez Zarząd KW, znalazły się takie rozwiązania jak:
- odstąpienie od zapisów "Strategii rozwoju i funkcjonowania Kompanii Węglowej SA w latach 2010-2015" dotyczących zakończenia wydobycia w kopalni "Halemba-Wirek",
- pozostawienie kompanijnych zakładów - Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakładu Remontowo-Produkcyjnego i Zakładu "Elektrociepłownie" - jako jednostek organizacyjnych KW,
- konieczność uzgodnienia z organizacjami związkowymi szczegółów planowanego przejęcia kopalni "Bolesław Śmiały" przez koncern Tauron Polska Energia SA,
- konieczność uzgadniania z organizacjami związkowymi kolejnych zmian organizacyjnych w KW, takich jak planowane tworzenie tzw. kopalń zespolonych na bazie centrów wydobywczych (zwłaszcza wobec braku jakichkolwiek opracowań mówiących o korzyściach organizacyjnych i finansowych płynących z planowanych zmian),
- uzgodnienie, że redukcja zatrudnienia w latach 2010-2020 odbywać się będzie tylko z przyczyn naturalnych.