Przez Maryję do Chrystusa miłosiernego. Górnicy na Jasnej Górze

Lis 23, 2015

Około trzech tysięcy osób wzięło udział w jubileuszowej, XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Górników na Jasną Górę. Pracownicy zakładów tworzących polski sektor wydobywczy co roku, pod koniec listopada, przybywają do Częstochowy, by przed zbliżającą się Barbórką wspólnie dziękować Matce Boskiej Częstochowskiej za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, zawierzając patronce Polski los całej branży. Organizatorem wydarzenia jest Sekretariat Górnictwa i Energetyki (SGiE) NSZZ "Solidarność".

Punktualnie o godzinie 10. uczestnicy pielgrzymki uformowali pochód, który - przy akompaniamencie Górniczej Orkiestry Dętej "Bytom" pod dyrekcją Marcina Walisko - wyruszył sprzed kościoła pw. św. Barbary w kierunku Jasnej Góry.

Wcześniej zostali przywitani przez ojca Ryszarda Deca OSPPE, proboszcza parafii pw. św. Barbary. Duchowny podziękował górnikom za kultywowanie tradycji, zgodnie z którą pielgrzymkowe uroczystości rozpoczynają w świątyni pod wezwaniem swojej patronki.

- Dzisiaj potrzeba nam ludzi wiary - ludzi, którzy przeżywają całe swoje życie we wszystkich jego wymiarach, także i swoją pracę, z wiarą. Bo praca jest miejscem, w którym też kształtuje się człowiek, kształtuje się jego człowieczeństwo, kształtuje się jego osobowość. (...) Życzę Wam tego, abyście byli świadkami wiary w Waszej pracy, aby też wiara kształtowała Wasze życie, kształtowała Wasze życie rodzinne, osobiste, kształtowała Was jako ludzi. Bo człowiek, który wierzy to człowiek, który idzie przez życie z nadzieją, idzie przez życie z miłością. I dzisiaj (...) życzę Wam tego, abyście patrzyli w przykład życia świętej Barbary, w jej wiarę, w jej hart ducha, umieli być takimi ludźmi w codzienności Waszego życia, w Waszej pracy, w życiu rodzinnym - powiedział, zwracając się do pielgrzymów.

Odpowiadając na te słowa, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" Kazimierz Grajcarek poinformował, że SGiE ogłosił rok 2016 Rokiem Chrystusa Miłosiernego. W imieniu Związku, przedstawiciele jego władz - szef SGiE i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Krajowej (KK) Bogdan Biś - przekazali parafii pw. św. Barbary wota dziękczynne. - Zawsze stąd wyruszamy, a patronka zawsze nas ma w swojej opiece - podkreślił Kazimierz Grajcarek, wręczając ojcu Decowi wotum ufundowane przez Sekretariat Górnictwa i Energetyki.

Po przejściu na Jasną Górę przedstawiciele górników złożyli kwiaty przy pomniku Prymasa Tysiąclecia (kardynała Stefana Wyszyńskiego). Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej odprawionym na jasnogórskich wałach.

Centralnym punktem uroczystości była msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza diecezji opolskiej księdza biskupa Andrzeja Czai. Wzdłuż nawy głównej Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, zwanej Kaplicą Cudownego Obrazu, ustawiło się kilkadziesiąt pocztów sztandarowych reprezentujących organizacje związkowe i zakłady pracy. Eucharystię koncelebrowali kapelani: SGiE - ks. prałat Bernard Czernecki, górników węgla brunatnego - ks. prałat Jan Żak, górników wydobywających ropę naftową - ks. prałat Andrzej Paździutko, górników rud cynku i ołowiu - ks. Grzegorz Dymek, Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" KWK "Bobrek-Centrum" - ks. Dariusz Pietraś i kopalni soli w Wieliczce - o. Ludwik Kurowski OFM.

Słowo wstępne wygłosił o. Jan Zinówko OSPPE. Zaznaczył, że tym razem górnicy przybyli na Jasną Górę pod hasłem: "Przez Maryję do Chrystusa miłosiernego".

- Dziś, Maryjo i Matko nasza, Królowo Polski, wznoszą się do Ciebie górnicze ręce, wołając: "Pod Twoją obronę", bo to nasze jest rozpaczliwe wołanie, bo polskie górnictwo zostało położone na stół operacyjny - mówił. - Czy wróci do pełni sił, czy będzie zdrowe? - retorycznie pytał.

Homilię wygłosił ks. bp Andrzej Czaja. Nawiązując do obchodzonej przez Kościół katolicki uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, opolski ordynariusz wskazał, że chrześcijanie nie powinni mieć żadnych wątpliwości, jaki jest sens ich życia, od dnia chrztu istotę tę stanowi bowiem uczestniczenie w królewskiej misji Chrystusa.

- Jesteśmy zobowiązani do służenia Bogu i życia bez końca na Jego chwałę. Służyć Bogu i żyć na większą chwałę Boga - oto sens życia każdego człowieka - górnika, rolnika, lekarza, nauczyciela, księdza - każdego. Chrześcijanin nie musi więc nerwowo poszukiwać sensu życia. Tak wielu dziś ludzi nie umie odnaleźć sensu życia. Chrześcijanin wie, po co żyć. Służyć Bogu i żyć na Jego chwałę. Czyż możemy znaleźć piękniejszy sens naszego pielgrzymowania przez tę ziemię? Z tego też będziemy rozliczeni. Z tego będzie nas sądził Ten, którego Bóg uczynił sędzią żywych i umarłych. Jezus Chrystus Król Wszechświata będzie nas sądził z tego, na ile żeśmy służyli Mu i na ile żyliśmy na chwałę Boga Ojca - mówił.

Mszę zakończyło odczytanie aktu zawierzenia Braci Górniczej oraz górniczych rodzin Matce Boskiej Częstochowskiej.

Opuszczając Kaplicę Cudownego Obrazu, górnicy złożyli kwiaty przed tablicą poświęconą NSZZ "Solidarność" oraz bohaterom walki o wolność z lat 1956, 1968, 1976, 1980 i 1981.

Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.