Zapowiedź: 34. rocznica komunistycznej zbrodni

Gru 08, 2015

13 i 16 grudnia członkowie śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" oddadzą cześć ofiarom stanu wojennego. Uroczystości rocznicowe odbędą się w Zabrzu-Zaborzu, gdzie 34 lata temu komunistyczne władze internowały kilkuset działaczy organizacji opozycyjnych, głównie NSZZ "Solidarność", oraz Katowicach, miejscu brutalnej pacyfikacji KWK "Wujek" dokonanej przez funkcjonariuszy Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej (ZOMO). Z rąk zomowców zginęło wówczas dziewięciu górników.

Niedzielną część obchodów rozpocznie msza święta w zabrskim kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej (godzina 12.), a zakończy - ceremonia złożenia kwiatów przed znajdującym się obok kościoła krzyżem upamiętniającym internowanych (godz. 13.). Sama świątynia położona jest nieopodal zakładu karnego, który od grudnia 1981 roku stanowił "ośrodek odosobnienia" dla około 900 osób "zagrażających władzy ludowej".

Trzy dni później związkowcy przyjadą do Katowic. Tam, w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni "Wujek", nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablicy ku czci lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich, którzy ratowali górników rannych podczas pacyfikacji (godz. 17.30). Zaplanowano także tradycyjny apel poległych. Obydwa wydarzenia poprzedzi msza święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (początek o godz. 16.).

Hołd górnikom poległym w wyniku interwencji ZOMO złoży ponad 340 uczestników Biegu Dziewięciu Górników - uczniów i nauczycieli reprezentujących 34 szkoły województwa śląskiego. O godz. 11. biegacze dotrą na plac NSZZ "Solidarność", by przed monumentem upamiętniającym tragedię z 16 grudnia 1981 roku złożyć kwiaty i zapalić znicze.

Honorowy patronat nad obchodami 34. rocznicy pacyfikacji KWK "Wujek" objął prezydent Andrzej Duda.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCYCH OFIARY STANU WOJENNEGO

13 grudnia (niedziela)

- godz. 12.00: uroczysta msza święta w zabrskim kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej (ul. Wolności 504)
- godz. 13.00: złożenie kwiatów przed krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym

Organizatorzy: Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Urząd Miasta Zabrze, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność".

16 grudnia (środa)

- godz. 16.00: msza święta w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Piękna 8)
- godz. 17.15: przemarsz na plac NSZZ "Solidarność" przy kopalni "Wujek"
- godz. 17.30: odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej powstałej z inicjatywy Śląskiej Izby Lekarskiej, apel poległych oraz złożenie kwiatów przed Pomnikiem Dziewięciu z "Wujka"

Organizatorzy: Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16.12.81, Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.