Kompanijna "S": Wszystkie kopalnie do "nowej" KW

Gru 14, 2015

- Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność" Kompanii Węglowej S.A. stoi na stanowisku, że Nowa Kompania Węglowa (...) powinna powstać na bazie 11 kopalń i 4 zakładów w połączeniu ze spółkami energetycznymi jako inwestorem strategicznym - czytamy w piśmie skierowanym przez kompanijną "Solidarność" do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. To odpowiedź na sugerowaną możliwość wyłączenia czterech kopalń z operacji tworzenia "nowej" Kompanii.

9 grudnia, podczas posiedzenia sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa, szef resortu energii poinformował, że przedstawiciele instytucji finansowych, z którymi toczą się rozmowy na temat finansowania restrukturyzacji górnictwa, oczekiwali włączenia do "nowej" Kompanii tylko siedmiu kopalń, a nie wszystkich jedenastu.

Związkowcy przestrzegają przed wprowadzaniem rozwiązań zakładających rozdział kopalń Kompanii Węglowej SA (KW) pomiędzy różne podmioty gospodarcze. Ich zdaniem takie ruchy mogą spowodować "niepotrzebne nikomu niepokoje społeczne".

Zakładowa Organizacja Koordynacyjna (ZOK) NSZZ "Solidarność" KW SA kolejny raz opowiedziała się za pełną realizacją kończącego strajk pracowników KW porozumienia z 17 stycznia 2015 roku. (Porozumienie zawarte pomiędzy stroną rządową , Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej S.A. oraz Zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A., Kompanii Węglowej S.A., Węglokoks S.A.)

- Powiązanie Nowej Kompanii Węglowej z spółkami energetycznymi (...) pozwoli stworzyć stabilne miejsca pracy i perspektywę zrównoważonego rozwoju zarówno w kopalniach, jak i w energetyce. W polskich elektrowniach spalany będzie polski węgiel z korzyścią dla odbiorców energii w Polsce, zapewniając niezależność energetyczną kraju - argumentują przedstawiciele ZOK.