JSW: "Czternastka" za 2015 do 1 czerwca

Sty 16, 2016

Wypłata "czternastej pensji" za 2015 rok do 1 czerwca oraz sposób jej wyliczania, który nie będzie się różnił od sposobu zastosowanego przy wyliczaniu "czternastki" za rok 2014 - to główne ustalenia wynikające z porozumienia podpisanego 13 stycznia przez reprezentatywne organizacje związkowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) i Zarząd JSW.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, uprawnieni pracownicy powinni otrzymać swoje pieniądze 15 lutego lub - w niektórych kopalniach - do końca lutego. JSW wypłaci górnikom odsetki za zwłokę.

- Wynegocjowaliśmy z Zarządem naliczenie ustawowych odsetek od opóźnionego terminu wypłaty świadczenia. (...) Zarząd zgodził się, aby kwota "czternastki" wypłacona 1 czerwca była powiększona o odsetki ustawowe naliczone między 15 lutego a 1 czerwca - mówi przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" JSW SA Sławomir Kozłowski. - Wiemy (...), że pracodawca musi zgromadzić środki na wypłatę świadczenia. Według pracodawcy, wystarczająca kwota pieniędzy pojawi się na kontach JSW najwcześniej w miesiącu maju, dlatego zgodziliśmy się, by pracownicy otrzymali "czternastkę" do 1 czerwca - wyjaśnia stanowisko największych związków zawodowych.

Strona społeczna podjęła rozmowy dotyczące wypłacenia "czternastej pensji" za 2015 rok, powołując się na wątpliwości dotyczące interpretacji zapisów porozumienia kończącego ubiegłoroczny strajk pracowników JSW.

Negocjujący musieli brać pod uwagę wciąż bardzo trudną sytuację finansową Spółki. We wrześniu Jastrzębskiej Spółce Węglowej groziła upadłość po tym, jak ING Bank Śląski zażądał od firmy natychmiastowego wykupu wyemitowanych wcześniej obligacji. Reprezentatywne organizacje związkowe (NSZZ "Solidarność" JSW SA, Federacja ZZG JSW SA, ZZ "Kadra" Pracowników JSW SA) zgodziły się wówczas na czasowe zawieszenie wypłaty niektórych świadczeń pracowniczych.

- Porozumienie wrześniowe było zawierane w określonych okolicznościach - nie tylko finansowych, ale i politycznych. Rządząca wówczas koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego ewidentnie chciała doprowadzić Jastrzębską Spółkę Węglową do upadłości. We wrześniu musieliśmy się zgodzić na pewne elementy, które naszą firmę przed upadłością ratowały. Nie wiedzieliśmy wtedy, kto wygra wybory, wiedzieliśmy natomiast, że trzeba zrobić wszystko, aby JSW nadal funkcjonowała - przypomina Marek Płocharski, lider ZZ "Kadra" Pracowników JSW SA. - Dzisiaj rządzi Prawo i Sprawiedliwość, jest zatem nadzieja, że do podobnych sytuacji w najbliższym czasie dochodzić nie będzie. Rząd deklaruje chęć rozwoju polskiego sektora wydobywczego, my natomiast walczymy o to, by pracownikom jak najszybciej przywrócić świadczenia, których wypłata została zawieszona pod koniec rządów koalicji PO-PSL. Na tym się teraz skupiamy i - jak widać - robimy to skutecznie - dodaje.

Co zatem z pozostałymi świadczeniami, których wypłata została zawieszona po podpisaniu porozumienia z 23 września?

- Nie zapominamy o tym. Będziemy rozmawiać z pracodawcą, tak by doprowadzić do wypłacenia wszystkich należnych świadczeń pracowniczych, o ile tylko uda się pozyskać środki umożliwiające tę wypłatę - zaznacza Sławomir Kozłowski. - Nie dopuszczamy sytuacji takiej, że pracownicy JSW będą mieli gorsze warunki wypłaty należnych im świadczeń od pracowników innych spółek węglowych. Dlatego centrale związkowe organizacji reprezentatywnych chcą rozpocząć rozmowy z właścicielem, czyli osobami reprezentującymi Skarb Państwa, tak aby doprowadzić do podpisania ramowego układu zbiorowego pracy dla pracowników górnictwa węgla kamiennego - zapowiada.

Podpisane zostało również porozumienie gwarantujące prawo do dodatkowego urlopu pracownikom dołowym zatrudnionym po 15 lutego 2012 roku. W ich umowach o pracę pominięto przysługujące pozostałym pracownikom dołowym prawo do dodatkowego urlopu, co wynikało z polityki prowadzonej przez prezesa Zarządu JSW Jarosława Zagórowskiego. Strona związkowa od początku protestowała przeciwko nierównemu traktowaniu osób reprezentujących tę samą grupę pracowniczą.

- Tę kwestię podnosiliśmy wielokrotnie. (...) Zarząd nie chciał jednak jej rozwiązania i odmawiał jakichkolwiek rozmów w wymienionym temacie. Pod koniec ubiegłego roku ponownie wnieśliśmy o rozwiązanie problemu. Tym razem pracodawca podjął negocjacje, które zakończyły się podpisaniem porozumienia - relacjonuje przewodniczący "Solidarności" w JSW.

Pracownikom przyjętym po 15 lutego 2012 roku będzie teraz przysługiwał urlop dodatkowy za czas pracy zaliczanej do pracy górniczej: po 5 latach pracy - 5 dni urlopu, a po 10 latach pracy - 8 dni.

Pełną treść zawartych porozumień publikujemy w postaci plików PDF:
- Porozumienie zbiorowe dotyczące ustalenia zasad wyliczania oraz terminu wypłaty 14-tej pensji za 2015 r. dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.,
- Porozumienie zbiorowe dotyczące nabycia uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez pracowników kopalń JSW S.A. zatrudnionych po 15 lutego 2012 roku.