KW: Do PGG na czytelnych warunkach

Mar 30, 2016

Zarządy Kompanii Węglowej SA (KW) i Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (PGG) poinformowały stronę społeczną o szczegółach planowanej transakcji zbycia przez KW na rzecz PGG 11 kopalń, 4 zakładów specjalistycznych oraz "centrali Kompanii Węglowej". Wymienione jednostki organizacyjne staną się częścią PGG "nie wcześniej niż" 1 maja, a ich pracownicy zachowają "pełną ciągłość zatrudnienia".

Z informacji sporządzonej w trybie artykułu 26.1 Ustawy o związkach zawodowych wynika, że PGG przejmie 15 oddziałów KW: KWK "Bielszowice", KWK "Bolesław Śmiały", KWK "Chwałowice", KWK "Halemba-Wirek", KWK "Jankowice", KWK "Marcel", KWK "Piast", KWK "Pokój", KWK "Rydułtowy", KWK "Sośnica", KWK "Ziemowit", Zakład "Elektrociepłownie", Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, Zakład Informatyki i Telekomunikacji oraz Zakład Remontowo-Produkcyjny. Do Grupy przeniesione zostaną również "wszystkie funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. centrali Kompanii Węglowej S.A.".

- W następstwie (...) transakcji nastąpi przekazanie faktycznego władztwa nad Oddziałami do PGG Sp. z o.o. oraz przejście pracowników zatrudnionych w Oddziałach oraz realizujących (...) funkcje wspierające, zarządcze i nadzorcze tzw. Centrali Kompanii Węglowej S.A. do PGG Sp. z o.o. - zapowiedzieli przedstawiciele obydwu podmiotów.

Podstawą przejścia pracowników Kompanii do PGG ma być art. 23.1 Kodeksu pracy. Oznacza to dla nich - według autorów informacji - "pełną ciągłość zatrudnienia, a w szczególności brak konieczności zawierania nowych umów o pracę oraz uznanie ciągłości pracy u dotychczasowego i nowego pracodawcy, co ma wpływ m.in. na świadczenia uzależnione od stażu pracy".

Pod dokumentem przesłanym na ręce przewodniczących kompanijnych central związkowych widnieją podpisy dwóch wiceprezesów KW - Andrzeja Paniczka i Andrzeja Tora oraz prezesa PGG Jerzego Poloka i wiceprezesa do spraw finansowych Grupy Roberta Kwaśniaka.

Przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" KW SA Bogusław Hutek z zadowoleniem przyjął treść otrzymanego pisma.

- Pracodawca ma ustawowy obowiązek poinformowania strony związkowej o przejściu do nowej firmy najpóźniej na 30 dni przed tym faktem. Z obowiązku się wywiązał, rozwiewając przy tym wątpliwości dotyczące warunków zatrudnienia w PGG. Nie będzie żadnych nowych umów o pracę, a uprawnienia posiadane przez pracowników pozostaną w mocy, co nas satysfakcjonuje - powiedział lider największego związku zawodowego w KW. - Wygląda na to, że termin przejścia 11 kopalń i 4 zakładów do PGG zagrożony nie jest, a toczący się od ponad roku proces tworzenia Grupy znajdzie wreszcie swój finał - podsumował.