Absolwenci zamiast firm. Hutek: To krok w dobrym kierunku

Lip 13, 2016

- To dobra decyzja i pierwszy krok w dobrym kierunku - powiedział przewodniczący Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" Polskiej Grupy Górniczej Sp. z o.o. (PGG) Bogusław Hutek, komentując fakt zatrudnienia 170 absolwentów szkół górniczych przez PGG z początkiem lipca. 110 absolwentów podjęło pracę w KWK "ROW" Ruch "Jankowice", a 60 - w KWK "Ruda" Ruch "Bielszowice". Będą tam wykonywać zadania, które do tej pory wykonywali pracownicy firm zewnętrznych.

Koszt zatrudnienia nowych pracowników ma nie przekraczać kosztu zlecania usług podmiotom obcym.

Decyzja dotycząca zatrudnienia absolwentów szkół górniczych zapadła pod koniec czerwca. Po jej podjęciu kierownictwo Spółki skierowało na ręce przewodniczących central związkowych skupiających pracowników PGG pismo dotyczące "warunków zatrudniania w 2016r. absolwentów szkół zasadniczych i średnich posiadających gwarancje zatrudnienia".

- Uprzejmie informujemy, że Zarząd PGG sp. z o.o. mając na uwadze racjonalizację kosztów ponoszonych przez kopalnie na wykonywanie niektórych robót pod ziemią zlecanych lub przewidywanych do zlecenia firmom obcym a także umożliwienie wywiązania się z gwarancji zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych i średnich, podjął w dniu 23.06.2016r. Uchwałę dopuszczającą przyjęcie do pracy w PGG sp. z o.o. takich absolwentów - czytamy w piśmie.

Zdaniem Bogusława Hutka kopalnie już dawno powinny podjąć działania mające na celu "odzyskanie" zadań, których nie muszą wykonywać tak zwane firmy okołogórnicze.

- Przypomnę, że strona społeczna od dłuższego czasu domagała się przeglądu zadań wykonywanych przez firmy zewnętrzne i - jeśli to możliwe - przekazywania tych zadań pracownikom własnym. Zatrudnienie grupy absolwentów szkół górniczych od 1 lipca może być oczywiście dobrym początkiem całego procesu, ale może być też tak, że skończy się na tych zrealizowanych już przyjęciach - powiedział przewodniczący. - Poza tym oczekujemy od pracodawcy przeprowadzenia pełnej i rzetelnej analizy udziału firm zewnętrznych w kopalniach, bo chcielibyśmy wreszcie usłyszeć, które to "prace specjalistyczne" muszą wykonywać podmioty spoza PGG i dlaczego "muszą" je wykonywać, a które mogą wykonywać pracownicy kopalni. To ma być jasny i czytelny podział, tak by na przyszłość nikt nie mógł arbitralnie powierzać firmom obcym zadań możliwych do realizacji we własnym zakresie. Będziemy poruszać ten temat podczas kolejnych spotkań z przedstawicielami Zarządu Polskiej Grupy Górniczej - zapowiedział lider największej organizacji związkowej zrzeszającej pracowników PGG.