KSGWK: "Strategia" zbyt ogólnikowa

Wrz 20, 2016

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność" zaopiniowała projekt "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". W przyjętym stanowisku związkowcy wskazali, że jednym z elementów "Strategii" powinna być strategia rozwoju górnictwa, sprzeciwili się budowie elektrowni jądrowej i wymienili istotne problemy sektora wydobywczego, których wstępna wersja dokumentu nie uwzględnia. Chcieliby również stworzenia wieloletniej strategii rozwoju polskiej energetyki.

Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju wraz z innymi resortami "Strategia" ma być najważniejszym dokumentem wskazującym kierunki rozwoju Polski w perspektywie średniookresowej. Prace nad "Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", stanowiącego bazę dla "Strategii", rozpoczęły się pod koniec zeszłego roku. W lutym bieżącego roku "Plan" został przyjęty przez rząd, po czym ruszyły prace nad właściwą wersją dokumentu. Efektem tych prac stała się "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", której treść poddano konsultacjom społecznym.

Jednym z głosów w toczącej się dyskusji jest opinia KSGWK.

Według największej organizacji związkowej skupiającej pracowników górnictwa węgla kamiennego niezwykle pilną kwestią pozostaje przeprowadzenie szczegółowej analizy wszystkich zasobów węgla kamiennego w Polsce. - Obecnie dysponujemy informacją wyłącznie na temat złóż udostępnionych. Inwestorzy, którzy zechcą zainwestować w energetykę węglową, (...) powinni wiedzieć, czy będą mieli dostęp do paliwa dla swoich elektrowni - wskazano.

Ponadto - zdaniem Sekcji - zasoby węgla powinny zostać uznane za złoża strategiczne, dzięki czemu rząd uzyskałby wpływ na lokalne plany zagospodarowania przestrzennego, gdyby w danym miejscu zaszła potrzeba wybudowania kopalni.

Kolejna uwaga KSGWK dotyczy opracowania rozszerzonego programu eksportu polskiego węgla i przyznania polskiemu węglowi statusu marki. To ostatnie posunięcie ułatwiłoby spółkom węglowym funkcjonowanie na rynku Unii Europejskiej.

Górnicza "Solidarność" ponowiła żądanie skutecznego ograniczenia importu węgla do Polski, proponując ustawowe zobowiązanie importerów węgla do regulacji opłat za emisję dwutlenku węgla w momencie przewozu węgla przez granicę Unii Europejskiej. - Dzisiaj polscy oraz unijni producenci węgla są obciążani dodatkowymi opłatami wynikającymi z restrykcyjnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Naszym zdaniem należy wprowadzić rozwiązania wyrównujące szanse podmiotów konkurujących na europejskim rynku węgla - oświadczyła KSGWK.

Osobny akapit poświęcono konieczności rozwiązania kwestii zagospodarowania wydobywanego metanu. Po 2021 roku odprowadzanie metanu do atmosfery może znacząco obciążyć budżety spółek węglowych ze względu na przewidziane unijnym prawem kary, jakie zaczną wówczas obowiązywać.

Na krytyczną ocenę związkowców zasłużyły zbyt ogólnikowe fragmenty "Strategii" odnoszące się do innowacyjności w przemyśle wydobywczym. - Stosunkowo skromnie została zasygnalizowana kwestia wykorzystania węgla w celach innych niż spalanie - promowanie innowacyjności oceniamy pozytywnie, zabrakło jednak konkretów - głosi treść przyjętego stanowiska. Zdaniem KSGWK właściwym kierunkiem byłoby powiązanie instytutów badawczych z producentami węgla. Krok ten ułatwiłby praktyczne zastosowanie efektów najnowszych badań naukowych w sektorze wydobywczym.

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" wyraziła otwarty sprzeciw wobec planów budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Wskazano na olbrzymie skutki ekonomiczne, środowiskowe i społeczne dotychczasowych awarii tego typu instalacji oraz fakt, że "nigdy dotychczas właściciel elektrowni nie pokrył wszystkich strat spowodowanych awarią".

Konkludując, KSGWK wskazała na konieczność uszczegółowienia "Strategii", jak też stworzenia podobnego dokumentu ramowego dla sektora energetycznego. - Oczekujemy szerszego wyjaśnienia rządowej wizji rozwoju przemysłu. (...) Uszczegółowienie kierunków rozwoju przemysłu pozwoliłoby stworzyć wieloletnią strategię rozwoju polskiej energetyki - czytamy w podsumowaniu stanowiska.