WUG: Zgłoś nieprawidłowości

Wypadkowość w polskim górnictwie węglowym jest zbyt wysoka. Odpowiadając na ten stan rzeczy, Wyższy Urząd Górniczy (WUG) uruchomił specjalną skrzynkę pocztową, gdzie można przesyłać informacje o zaobserwowanych nieprawidłowościach w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli chcesz podzielić się swoimi uwagami na temat konkretnych przypadków łamania zasad bhp, pisz: bhp.uwagi@wug.gov.pl. Całodobowo czynny jest również telefon interwencyjny WUG: 327-361-947.

Polecamy

Statystyki strony

SKGWK: Likwidujmy konta w ING, instytucji wrogiej górnictwu! PDF Drukuj
wtorek, 22 grudnia 2015 13:48

Sekcja Krajowa Górnictwa Węgla Kamiennego (SKGWK) NSZZ "Solidarność" przeniesie swoje konto bankowe z ING Banku Śląskiego do innej instytucji finansowej. Apeluje też, by tak samo postąpili pracodawcy z branży górniczej i całego sektora paliwowo-energetycznego oraz pracownicy kopalń. To protest przeciwko decyzji Grupy ING o wycofaniu się z finansowania inwestycji opartych na węglu.

- Banki, tak jak inne podmioty gospodarcze, nie działają w próżni. ING podejmując tę niezrozumiałą decyzję, musi liczyć się z tym, że straci tysiące klientów wśród górników i mieszkańców naszego regionu - mówi przewodniczący górniczej "Solidarności" Jarosław Grzesik.

Pod koniec listopada Grupa ING, do której należy ING Bank Śląski, poinformowała o zakończeniu finansowania nowych elektrowni zasilanych węglem oraz kopalń węgla energetycznego na świecie. Zadeklarowała też, że nie będzie finansowała żadnych nowych klientów, których biznes jest zależny od działalności elektrowni zasilanych węglem lub kopalń węgla energetycznego w stopniu większym niż 50 procent, zapowiadając redukcję "globalnej ekspozycji kredytowej w sektorach powiązanych z węglem".

- Nie chcemy korzystać z usług podmiotu, który otwarcie deklaruje wrogą postawę wobec naszej branży - czytamy w stanowisku przyjętym przez Radę SKGWK.

Pełną treść stanowiska publikujemy poniżej.

 

* * *

 

Katowice, 21 grudnia 2015 r.

 

STANOWISKO
Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność"

 

Pod koniec listopada Grupa ING, do której należy również ING Bank Śląski, poinformowała o zakończeniu finansowania nowych elektrowni zasilanych węglem oraz kopalń węgla energetycznego na świecie, ze skutkiem natychmiastowym. Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, nie będzie finansowała żadnych nowych klientów, których biznes jest zależny od działalności elektrowni zasilanych węglem lub kopalni węgla energetycznego w stopniu większym niż 50 %. Zamierza też rozpocząć redukcję "globalnej ekspozycji kredytowej w sektorach powiązanych z węglem".

Grupa ING sama przyznała, że w 2014 roku 43 % finansowania, które kieruje na projekty związane z wytwarzaniem energii elektrycznej, trafiło do źródeł odnawialnych, podczas gdy 5 lat wcześniej było to 23 %.

W związku z całkowitym porzuceniem finansowania projektów bazujących na węglu przez Grupę ING, Rada Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność" zdecydowała o przeniesieniu konta bankowego SKGWK NSZZ "Solidarność" z ING Banku Śląskiego do innej instytucji finansowej. Nie chcemy korzystać z usług podmiotu, który otwarcie deklaruje wrogą postawę wobec naszej branży.

Jednocześnie apelujemy do organizacji zakładowych zrzeszonych w Sekcji, wszystkich pracowników kopalń, zakładów górniczych i podmiotów współpracujących z górnictwem, jak również pracodawców z branży górniczej i całego sektora paliwowo-energetycznego, o podjęcie podobnej decyzji.

 

Aktualne wydanie gazety